B5 vitamin (pantoténsav) – Minden, amit tudni kell róla

Szerző: Norbert
OLVASÁSI IDŐ kb. 3 perc

A B5 vitamin felfedezése a 20. század elejére nyúlik vissza, és Roger Williams amerikai biokémikus nevéhez fűződik. 1933-ban egy tudós úttörő szerepet töltött be a pantoténsavban, amely a növények és állatok számos szövetében megtalálható.

Milyen élelmiszerek tartalmaznak B5 vitamint?

Megfelelő mennyiségű pantoténsav található a borsóban, élesztőben, mogyoróban, hajdinában, zabpehelyben, karfiolban, májban, vesében, szívben. A B5-vitamin gazdagon megtalálható a csirkemellfilében, tojássárgájában, tejben és halkaviárban is.

Mire jó a B5-vitamin?

Lenyeléskor a pantoténsav pantetinné, az oxidációs folyamatokban részt vevő hatóanyaggá alakul. A B5-vitamin segít a zsírsavak, koleszterin, hemoglobin és így tovább szintézisében. Befolyásolja a zsírok, fehérjék és szénhidrátok anyagcseréjét.

A B5-vitamin egyik fő tulajdonsága az immunrendszert erősítő mellékvese hormonok és vérbeli antitestek „építése”. Az ízületi gyulladás, vastagbélgyulladás vagy szívbetegségek kezelésében is nélkülözhetetlen.

Befolyásolja az agy működését. Neurotranszmittereket szintetizál, amelyek impulzusokat küldenek a neuronokból az izmokba. Egyszerűen fogalmazva, ha gondoltunk valamit, és meg is tettük, amit szándékoztunk – ez mind a pantoténsav munkájának köszönhető.

Az orvosok B5-vitamin-kúrát írnak elő ekcéma, égési sérülések, bronchiális asztma, akut és krónikus hörghurut kezelésére.

A B5-vitamin napi bevitele

A B5-vitamin adagolása a személy életkorától és aktivitásától függ. Férfiak és nők számára átlagosan napi 4-7 mg vitamin elegendő. Azok számára, akik sportolnak vagy szoptatnak, az arány napi 8 mg-ra emelkedik. Betegségek kezelésében az adag eléri a 10 mg-ot.

Nagyon fontos, hogy ne tápláljuk túl a gyerekeket vitaminokkal. A legfeljebb hat hónapos csecsemőknek napi 2 mg-ra van szükségük, a három év alatti gyermekeknek pedig napi 3-4 mg-ra. A tíz éves gyermekek normája 4-5 mg.

B5-vitamin hiány

A fehérjementes vagy alacsony zsírtartalmú élelmiszerek nagymértékű fogyasztása vitaminhiányhoz és vékonybél-betegségekhez vezet.

A fáradtság, az ok nélküli depresszió, az álmatlanság a B5-vitamin-hiány első jelei. A migrénig tartó fejfájás, az izomleépülés, a kéz- és lábzsibbadás vagy azok bizsergése hozzáadódik ehhez a tünetcsokorhoz.

A szervezet legyengül, és nem tud ellenállni az egyszerű megfázásnak. Nyombélfekély alakulhat ki.

B5-vitamin túladagolás

A pantoténsav egy vízben oldódó vitamin. Ezért a túladagolás kivételes esetekben – egyéni intoleranciával – fordul elő. A felesleg általában természetes úton ürül a vizelettel.

A szintetikus B5-vitamin feleslegével heveny égő érzés lép fel a gyomorban.

Hogyan lehet hozzájutni B5-vitaminhoz?

A B5-vitamint főleg étrend-kiegészítőkben vagy B-vitamin komplex formájában találhatjuk meg.

Szedhető a B5-vitamin más vitaminokkal vagy gyógyszerekkel együtt?

Igen, a pantoténsav különösen fontos a B1-, B4- és B9-vitaminok felszívódásának elősegítésében. A B5-vitamin elengedhetetlen a folsav normál felszívódásához. Ez különösen fontos a gyermeket tervező és már terhes nők számára. Végül is a folsav a kulcsa a baba egészséges idegrendszerének.

A B5-vitamin csökkenti a tuberkulózis elleni gyógyszerek szervezetre gyakorolt ​​negatív hatását, és növeli a szívglikozidok hatékonyságát.

További kapcsolódó “Tudnivalók a vitaminokról” ajánlásaink

Amennyiben tetszett összeállításunk és kíváncsi vagy még több vitamin egészségre irányuló hatásairól, akkor feltétlenül tekintsd meg az alábbi ajánlásainkat:

  • A vitamin: A szem és a nyálkahártya, valamint a bőr egészségének megőrzéséhez szükséges.
  • B vitamin: Összefoglaló neve minden B-komplex vitaminnak.
  • B1 vitamin: A tiamin segít a sejtek energiatermelésében.
  • B2 vitamin: A riboflavin részt vesz a sejtek energiatermelésében és fontos a megfelelő látásért.
  • B3 vitamin: Niacin, amely fontos az energia metabolizmusához.
  • B6 vitamin: Fontos szerepet játszik a fehérjék metabolizmusában és fontos a sejtek növekedésében.
  • B7 vitamin: A biotin részt vesz a bőr, a haj és a körmök egészségének fenntartásában.
  • B12 vitamin: Fontos a vörösvérsejtek képzéséhez.
  • C vitamin: Szükséges az immunrendszer erősítéséhez és a kollagéntermeléshez.
  • D vitamin: Segíti a kalcium és a foszfor felszívódását és a csontok egészségének megőrzéséhez is szükséges.
  • D3 vitamin: Segít a csontok erősítésében és fontos a zsír és a kalcium felszívódásához.
  • E vitamin: Megvédi a sejteket az oxidatív stressztől.
  • F vitamin: Fontos a szív és az érrendszer egészségének megőrzéséhez.
  • K vitamin: Szükséges a vér képződéséhez.
  • U vitamin: Fontos a magas vérnyomás kezelésében és az idősek személyes biztonságának fenntartásában.

Hasonló cikkek

Tájékoztató

Az oldalon található információk nem minősülnek orvosi tanácsnak!

 

A weboldalt a Web Klikk Média csapata üzemelteti, aki jutalékot kaphat, ha az egyes hivatkozásokon keresztül történik a kiválasztott termék megvásárlása, az ajánlott bolt linkjére kattintva.

 

A partnerprogram keretében történő vásárlás során a jutalék a kereskedő bevételéből vonódik le, ezáltal nem emelkedik a termék végső ára.

Kövess minket!

© 2024, Gold Center – Arany középút az egészséghez