Sokak kedvenc gyümölcse, amely amellett, hogy finom és egész évben kapható, egy halom hasznos tápanyagot és egészségügyi előnyöket is tartalmaz.
Hasznos-e a banán a szervezetünk számára?
Igen, kétségtelenül! A banán kiváló pektin (egyfajta rost), kálium, magnézium, valamint B6- és C vitamin forrás.
Röviden azt mondhatjuk el róla, hogy remekül segítheti a 2-es típusú cukorbetegség megelőzését, segíti a fogyást és az idegrendszer karbantartását, valamint a fehérvérsejtek termelését. Mindezt gazdag B6-tartalmának köszönhetően.
A banán az antioxidánsok kiváló forrása is.
A banánban található kálium nagy segítője a szív- és érrendszer megfelelő működésének, és normális szinten tartja szervezetünk sejtjeinek víztartalmát.
Banán – kalória és táplálkozási összetétel
Egy közepes méretű, hámozott banán (kb. 130-140 g) a következőket tartalmazza:
- 110 kalóriát
- 0,3 g zsírt
- 1,1 g fehérjét
- 30 g szénhidrátot (ebből 10% rost)
Banán – jótékony hatások a mentális egészségre
A banán segíthet a jó lelki egészség megőrzésében is, mivel gazdag a létfontosságú triptofán aminosavban. A szervezet a triptofánt szerotoninná alakítja át, amely a jó hangulatért felelős neurotranszmitter.
A triptofán a melatonin – az alvás szabályozásáért felelős hormon – termelődésében is segít.
Ha már az alvásnál tartunk, a B6-vitamin és a magnézium is javít rajta, és ahogy már megtudtuk a banán tele van velük.
Banán – a fogyás előnyei
Egy közepes méretű banán képes ellátni szervezetünket a napi rostok több mint 10%-ával. A rost pedig javítja az emésztést és a bélrendszer egészségét, és jól eltelít.
És mivel rostban gazdag, de finom is, a banán az íz és a táplálkozás nagyszerű kombinációja, ami megkönnyíti a fogyókúra követését.
A banánnal csillapíthatjuk az édességéhséget, ugyanakkor feltölthetjük magunkat rostokkal és egyéb tápanyagokkal anélkül, hogy sok kalóriát vagy általában nagy mennyiségű ételt fogyasztanánk.
Banán – előnyei sportolóknak
Azok számára, akik rendszeresen sportolnak, a banán remek választás edzés előtti vagy edzés utáni nassolnivalóként. A bennük található gyorsan emészthető szénhidrátok adják a szervezet számára azt az energiát, amelyet edzés közben elveszítünk.
A megnövekedett szerotonin és dopamin termelés pedig antioxidáns tulajdonságaikkal együtt javítja az oxidatív stressz leküzdését edzés közben, és így – támogatja a megfelelő fizikai teljesítőképességet.
Túlzásba lehet vinni a banán fogyasztását?
Mint minden másnál, ha túlzásba esünk, még a finom, egészséges banán is bajba sodorhat bennünket. Mindenekelőtt gyümölcs, és minél érettebb egy gyümölcs, annál magasabb a cukrok (egyszerű szénhidrátok) tartalma.
A banán vagy bármely más édes étel rendszeres fogyasztása megfelelő foghigiénia nélkül a fogak egészségének romlásához vezethet.
Ráadásul a banán túlzott fogyasztása fejfájást és álmosságot okozhat, amit a benne lévő, ereket tágító aminosavak okoznak.
De ha a „túlzásba vitt banánról” és ennek mellékhatásairól beszélünk, akkor napi 5-6 vagy annál több banán elfogyasztásáról van szó.
Az ajánlott napi bevitel legfeljebb 2-3 közepes méretű banán naponta.
Ha betartjuk ezt a normát, nyugodtan élvezhetjük ízüket és hasznos tulajdonságaikat anélkül, hogy aggódnánk az esetleges mellékhatások miatt.
Érdekes tények a banánról
Hogy egy kicsit szórakoztatóbb és érdekesebb információval zárjuk a cikket, összegyűjtöttünk néhány érdekességet a jól ismert sárga gyümölcsünkkel kapcsolatban:
- A banán talán az egyik első termesztett gyümölcs. Ennek bizonyítékai a Kr.e. 8000 körüli időszakra nyúlnak vissza.
- A banánfa a botanikai besorolások szerint valójában nem igazi fa, inkább évelő lágyszárú növény.
- A világon több mint 1000 különféle banánfajtát ismernek. Ugyanakkor szinte az összes kereskedelmi forgalomba hozott banánt, amelyet ismerünk és fogyasztunk valójában egyetlen fajtából mesterségesen termékenyítik meg és klónozzák.
- A Guinness Rekordok Könyve szerint a (kéz nélkül) leggyorsabban elfogyasztott banán rekordja 20,33 másodperc, és 2021.10.24-én állították fel az Egyesült Királyságban.