A burgonya egyike a legismertebb zöldségfélénknek, mely a magyar konyhában is alapvető alapanyagnak számít. Az eredeti élőhelyén évelő növényt, hazánkban egynyáriként termesztik, keményítőben gazdag ízletes gumójáért.
Bár a burgonya ízletes konyhai alapanyag és sokféleképpen elkészíthető, nem árt, ha időnként, más egészségesebb és izgalmasabb ízvilágú zöldségekkel helyettesítjük.
A burgonya helyettesítésére az egyik legjobb választást a batáta, vagy más néven édesburgonya jelenti.
Cikkünk további részében ezt a rendkívül ízletes és egészséges zöldségfélét mutatjuk be röviden. Lássuk a legfontosabb tudnivalókat!
Az édesburgonya bemutatása
Az édesburgonya, tudományos nevén Ipomoea batatas egy fagyérzékeny, lágyszárú dísznövény, melyet balkonládába is ültethetünk, a színpompás virágú, hajnalkával áll rokonságban, ugyanakkor nem virágaival, hanem leveleivel díszít.
Magyarországon egynyári növényként neveljük, változatos alakú és színű leveleivel a függő kosarakat, balkonládákat díszíthetjük.
Dísznövényként tartva meghálálja, ha napos, világos vagy félárnyékos helyet választunk a számára és rendszeresen öntözzük.
Az alapfajt a burgonyához hasonlóan világszerte termesztik, ehető gumója miatt. A batáta termesztésével akár a konyhakertben is megpróbálkozhatunk, ehhez azonban először tájékozódjunk a termesztés menetérő.
Az információszerzéshez segítséget nyújtanak a kertészeti weboldalak és szakkönyvek.
Szerencsére nem szükséges kerttel és növénytermesztési ismeretekkel rendelkeznünk ahhoz, hogy édesburgonyát fogyaszthassunk!
Az üzletek kínálatában, valamint a piacokon is megtalálhatjuk a batátát, melyből ízletes fogásokat készíthetünk.
Az édesburgonya grillezve, sütve és főzve is fogyasztható, készíthetünk belőle sült batáta köretet, vagy pürét, sőt akár bébiételt is!
A piacon vagy az üzletekben, keressük a kisebb darabokat, ezek kevésbé fásak. A megvásárolt batátát száraz, hűvös helyen tároljuk, ne a hűtőben.
Miért érdemes édesburgonyát fogyasztani?
Az édesburgonya nagyon egészséges zöldségféle, mely A-, B-, és C-vitamint, fehérjét és béta-karotint is tartalmaz. Hatalmas előnye, hogy cukorbetegek is fogyaszthatják, emellett kalória tartalma és glikémiás indexe is alacsonyabb, mint a hagyományos burgonyáé.
Fontos megemlíteni, hogy a burgonya és az édesburgonya esetében is befolyásolja az elkészítési mód a glikémiás indexet, a sült zöldségeké magasabb, míg a főtteké alacsonyabb.
Az előbbiekből jól látható, hogy a batáta rendkívül jó alternatívája a burgonyának, ízletes, könnyen elkészíthető ráadásul a beszerzése is egyre egyszerűbb. Ha szeretünk kísérletezni a konyhában és kipróbálnánk valami új ízt tegyünk egy próbát az édesburgonyával!