Az egészséges életmódra való törekvés során sokan tévesen hiszik, hogy egy-egy specifikus gyakorlat vagy diéta elegendő a kívánt eredmény eléréséhez. A lapos has és a tónusos test azonban nem érhető el csupán egyetlen módszerrel. Az alábbiakban bemutatunk néhány tévhitet és megcáfoljuk őket, hogy segítsünk a helyes úton maradni az egészséges életmód felé vezető úton.
Tévhit 1: „A zsír helyi edzéssel égethető el”
Sokan úgy vélik, hogy ha egy adott testrészt céloznak meg edzéssel, akkor az ottani zsírrétegtől gyorsabban megszabadulnak. Ez a „helyi zsírégetés” elmélet azonban téves. A testzsír csökkentése átfogó, teljes testet érintő edzéssel és megfelelő diétával érhető el. Az egyes területeken végzett gyakorlatok az izomtónust javíthatják, de a zsírégetéshez az egész test zsírszázalékát kell csökkenteni.
Tévhit 2: „A több felülés gyorsabb eredményt hoz”
Az a hiedelem, hogy minél több felülést végzünk, annál gyorsabban érjük el a kockás hasat, szintén tévhit. Bár a felülések erősítik a hasizmokat, önmagukban nem elegendőek a zsírégetéshez. A lapos has eléréséhez a teljes test zsírszázalékát kell csökkenteni, ami diéta, kardió és erősítő edzések kombinációjával érhető el.
Tévhit 3: „A hasizomgyakorlatok helyettesítik a kardiót”
Sokan azt gondolják, hogy ha elég hasizomgyakorlatot végeznek, nincs szükségük kardió edzésekre. A valóságban azonban a kardió elengedhetetlen a zsírégetéshez, míg a hasizomgyakorlatok inkább az izomtónus fejlesztésében játszanak szerepet. A kettő kombinációja vezethet a kívánt eredményhez, nem pedig egyik a másik helyett.
Tévhit 4: „A hasprések jobban formálják a hasat, mint más gyakorlatok”
A hasprések valóban hatékonyak lehetnek, de nem jobbak más, összetett gyakorlatoknál, amelyek az egész testet megdolgoztatják. Az olyan gyakorlatok, mint a plank vagy a burpee, nemcsak a hasizmokat célozzák meg, hanem a test több izomcsoportját is, ami hatékonyabb zsírégetést eredményez. Ezek a gyakorlatok segítenek a teljes test zsírszázalékának csökkentésében is.
Tévhit 5: „A hasizomgyakorlatok mindenkinek ugyanolyan eredményeket hoznak”
Mindenki testalkata és anyagcseréje más, így az ugyanazokkal a hasizomgyakorlatokkal elért eredmények is eltérőek lehetnek. Egyesek gyorsabban érnek el látható eredményeket, míg másoknak több időre és türelemre van szükségük. A test zsírszázalékának csökkentése és a hasizomzat megmutatása számos tényezőtől függ, beleértve a genetikát is.
Tévhit 5: „A hasizomgyakorlatokkal teljesen megszabadulhatunk a hasi zsírtól”
Sokan azt hiszik, hogy ha rendszeresen végzik a hasizomgyakorlatokat, teljesen megszabadulhatnak a hasi zsírtól. Az igazság az, hogy a hasi zsír csökkentése elsősorban a diétán és az összesített kalóriaégetésen múlik. Az edzés csak az egyik része az egyenletnek; az étrend és az életmódbeli szokások ugyanolyan fontosak.