A funkcionális edzés megmutatta, hogy a formába hozáshoz nem kell bonyolult, sokak számára nehezen megvalósítható mozdulatokat végrehajtani.
Bizonyos természetes mozgások megismétlésével, amelyeket naponta végzünk, fogyni és javítani lehet a fizikai formán. És a legjobb az egészben az, hogy ez egy otthon is elvégezhető edzésforma.
Nem kell elmenn sportolni, ez a kulcs ahhoz, hogy sok embert sportolásra ösztönözzön. Mivel sok esetben a lustaság és az időhiány általában tökéletes ürügy az edzés abbahagyására.
Ezért mindenki számára a legjobb megoldás megtanulni, hogyan végezzen hatékony edzést, ami valóban működik.
Mi is az a funkcionális edzés?
A funkcionális tréning egy olyan edzésforma, amely komplex gyakorlatokkal javítja a mozgás minőségét és megelőzi a sérüléseket.
A funkcionális edzés alapvető eleme az alapstabilitás és a koordináció javítása, amely a sérülésmentes erő- és kardioedzés alapja.
A funkcionális edzés sok szempontból előnyös, hiszen a fő cél az egészség és az erőnlét javítása. Másrészt, bárhol végezhetjük, otthon, az edzőteremben vagy a szabadban, speciális felszerelés nélkül.
Bár súlyzók, medicinlabdák vagy bármilyen más sporteszköz használata, funkcionális edzésekhez is javallott.
Melyek a funkcionális edzés előnyei?
- A funkcionális edzés kevés helyet, kevés felszerelést és kevés időt igényel: az olyan felszerelések, mint a súlyzók, medicinlabdák vagy kettlebellek nem kötelezőek.
- A célzott funkcionális edzések során minden sportoló erőt gyarapít anélkül, hogy jelentős súly- és testméret-változások alakulnának ki. Ez különösen előnyös azoknak a sportolóknak, akik bizonyos súlycsoportokban versenyeznek, vagy bárkinek, aki meghatározott izomzatot szeretne.
- Az izmok nem elszigetelten edzettek, a terhelés több izomrendszeren oszlik meg. A funkcionális edzés mindig teljes testes edzés.
- A funkcionális edzésnek köszönhetően minden sportoló fejlődhet sportágában. Növelhető a teljesítmény az olyan területeken, mint a mozgás, stabilizálás, forgatás, ugrás, emelés, sebesség, ütés és a dobás.
- A funkcionális edzés stabilizálja a testet és csökkenti a sérülések kockázatát – mind a mindennapi stressz, mind a sporttevékenység során.
Hogyan csináljuk?
A funkcionális edzés olyan mozgásokat szimulál, amelyeket otthon, munkahelyen vagy sportolás közben végzel.
Például a guggolás funkcionális gyakorlat, mert megdolgoztatja azokat az izmokat, amelyeket akkor használunk, amikor fel akarunk állni a székből vagy fel szeretnénk venni tárgyakat.
Tehát, felkészítjük testünket a különféle hétköznapi helyzetekben való megfelelő működésre.
A funkcionális fitnesz gyakorlatok végezhetők otthon vagy az edzőteremben. Például otthon használhatunk gumiszalagot vagy súlyzót, vagy végezhetünk saját testsúlyos edzéseket, például fekvőtámaszt, felülést, planket és guggolást.
A futás vitathatatlanul a legfunkcionálisabb gyakorlat az összes közül.
Milyen előnyei vannak a funkcionális fitnesz edzésnek?
A funkcionális gyakorlatok általában több ízületet és számos izmot használnak. Például a könyök mozgatása helyett a funkcionális gyakorlatok közé tartozhat a könyök, a váll, a gerinc, a csípő, a térd és a boka együttes mozgatása. Ez a fajta edzés, helyesen végezve megkönnyíti a mindennapi életet, csökkenti a sérülések kockázatát és javítja az életminőséget.
A funkcionális mozgástréning különösen előnyös lehet egy átfogó program részeként idősebb felnőtteknek, amelyek javítják az egyensúlyt, a rugalmasságot, az izomerőt és csökkentik a sérülések kockázatát.
Funkcionális edzés és táplálkozás
A funkcionális edzés intenzív, tehát soha ne kezd el üres gyomorral. A szénhidrátok körülbelül 30-60 perccel edzés előtt erőt adnak a megerőltető edzéshez.
Az olyan könnyű ételek, mint az energiaszelet ideálisak.