Bár nevéhez fűződik a búza, a hajdina valójában egy széles levelű növény a Keserűfűfélék családjából, és a magvakért termesztik, amelyek gabonához hasonlóan fogyaszthatók.
Ez egy gyors növekedésű, évelő növény, amely akár egy méter magasra is megnőhet. Virágai gyönyörűek, gyakran fehérek vagy rózsaszínek, és vonzzák a méheket, így fontos szerepet játszanak a méhészetben.
A hajdina leginkább azért értékes, mert magjai felhasználhatók különféle ételek készítéséhez. A magok gluténmentesek, magas a rost-, fehérje-, valamint magnézium- és B-vitamin-tartalmuk. Gyakori felhasználásuk a liszt formájában történik, amelyből palacsintát, kenyérféléket és más süteményeket készítenek. Emellett egészben is fogyasztható, például köretként, salátákban vagy akár levesekben.
A hajdina kedvelt a gluténérzékenyek és az egészségtudatos fogyasztók körében, mivel tápláló alternatívája a hagyományos gabonáknak.
A hajdina 14 egészségügyi előnye
1. Gazdag fehérjeforrás
A hajdina kiváló minőségű fehérjeforrás – 100 g hajdina 13,25 g-ja vagy az ajánlott napi bevitel 24%-a, ami nagyon könnyen emészthető, ezért nagyon jól helyettesíti a húst.
2. A zsírok alternatívája
A hajdinakeményítő zsíros hatást fejt ki a fogyasztásra kész ételekben, ezért a hajdinát széles körben használják a pékségben. 100 g hajdinában 3,40 g zsír van, ami az ajánlott napi bevitel 17%-a, ugyanakkor nem tartalmaz koleszterint.
3. Csökkenti a vérnyomást
A hajdina jelentős mennyiségű rutint tartalmaz, amely a növény leveleiből nyerhető, és gyógyírként hat a magas vérnyomásra.
4. Antiallergén tulajdonságok
A hajdina hüvelyt népszerűen párnák töltésére használják, mert segítenek a por, toll és pollen okozta allergia kezelésében.
5. Véd a cukorbetegség ellen
A közelmúltban végzett tanulmányok kimutatták, hogy az 54-es glikémiás indexű hajdina segít a cukorbetegség szabályozásában, mivel a rizzsel és a búzával ellentétben csökkenti a vércukorszintet.
A hajdina alacsony glikémiás indexű élelmiszer. A benne lévő szénhidrátok összetettek, ami azt jelenti, hogy lassan szívódnak fel a véráramba.
Ezeknek az összetett szénhidrátoknak köszönhetően a hajdina segít leküzdeni a vércukorszint egyensúlyhiányát. Ha az elfogyasztott étel nem segít megbirkózni ezekkel az egyensúlyhiányokkal, akkor fáradtságot, gyulladást és cukorbetegséget tapasztalhat.
Ha több hajdinát eszel, javul a vércukorszint és csökken az inzulinrezisztencia.
6. Javítja a gyomor és a belek egészségét
A hajdina az egyik legjobb rostforrás, zabkása készíthető belőle. Az így elkészített hajdina a gyomor és a belek számára a leghasznosabb.
A hajdinában található fehérje a rostokhoz hasonló hatással bír, és küzd a székrekedés ellen. Ez az étel csökkenti a vastagbélrák kockázatát is.
Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a hajdina nagy mennyiségben tartalmaz élelmi rostot, olyan anyagokat, amelyekről ismert, hogy segítik a szervezet egészséges működését.
7. Gluténmentes
A hajdina nem tartozik a gabonafélékhez, és nem tartalmaz glutént. Ez jó azoknak, akik cöliákiában szenvednek és gluténérzékenyek.
8. Csökkenti a koleszterinszintet
Egyél rendszeresen hajdinát, hogy csökkentse a magas koleszterinszint és a magas vérnyomás kockázatát. A hajdina emellett csökkenti a rossz (LDL) koleszterint és emeli a jó (HDL) koleszterint.
Ez segít elkerülni a testzsírt, a plazma koleszterint és az epeköveket.
9. Megvédi a gyermekeket az asztmától
A hajdina nemcsak az asztmás rohamok intenzitását vagy gyakoriságát csökkenti, hanem megakadályozhatja a gyermekek asztma kialakulását is.
Azoknál a gyerekeknél, akik nem esznek elég gabonát vagy gabonaszerű ételeket, nagyobb az asztma kialakulásának kockázata, pusztán azért, mert hiányoznak bennük olyan fontos gyulladáscsökkentő tápanyagok, mint a magnézium és az E-vitamin.
A hajdina hasznos mennyiségben tartalmaz oldhatatlan rostot: 100 g hajdina 10 g rostot vagy 26%-ot tartalmaz, és ezek a rostok segítenek a gyerekeknek könnyebben megbirkózni az asztmával.
10. Javítja a bőr rugalmasságát
A hajdina többszörösen telítetlen zsírsavak gazdag forrása, amelyek javítják a bőr rugalmasságát. Egyél rendszeresen hajdinát, és hagyd, hogy sokáig megőrizze bőröd fiatalos megjelenését.
11. Erősíti az immunrendszert
Erős immunrendszerre van szükségünk ahhoz, hogy szervezetünk meg tudjon küzdeni különféle betegségekkel.
A hajdina számos antioxidánst tartalmaz, például szelént, fenolsavakat, flavonoidokat és tokoferolokat, amelyekről ismert, hogy felismerik és kiürítik a szabad gyököket a szervezetből.
12. Kevesebb méreganyagot tartalmaz
A legtöbb gabona tele van különféle méreganyagokkal, mivel a gazdálkodók túlzott mennyiségű növényvédő szert és műtrágyát használnak a növekedés felgyorsítása és a hozam növelése érdekében.
A hajdinában azonban az a nagyszerű, hogy hihetetlenül gyorsan növekszik, így nincs szüksége sem gyomirtókra, sem növényvédő szerekre. Éppen ezért a hajdina kevesebb méreganyagot tartalmaz, mint sok más mezőgazdasági növény.
13. Segít a fogyásban
Ha szeretnél leadni néhány kilót, akkor kezdj el több hajdinát enni. Ez az étel rostokban gazdag, ami azt jelenti, hogy hosszú ideig kielégíti éhségünket. Ráadásul, mint már említettük, a hajdina kevesebb kalóriát tartalmaz, mint a hasonló ízű árpa vagy búza.
14. Csökkenti a depresszió kockázatát
A triptofán aminosavnak köszönhetően a hajdina segít a depresszió leküzdésében. A triptofán fontos a mentális egészség szempontjából, mert a szervezet felhasználja a szerotonin hormon termelésére, amely felelős a jó közérzetért.
A triptofán nemcsak a depresszió kockázatát csökkenti, hanem javítja az alvásminőséget is.
A hajdina méz előnyei
1. Véd a szívbetegségek ellen
A hajdina méz flavonoidokat tartalmaz, amelyek csökkentik a rák és a szívbetegségek kockázatát. A hajdina mézben található polifenolok (antioxidánsok) gazdag sötétbarna színt adnak neki.
2. Hatékony köhögés ellen
A hajdina méz nagyon hasznos köhögés esetén. Gyakran még csecsemőknél is alkalmazzák, és természetesen kezeli a köhögéssel küzdő felnőtteket is.
3. Hidratálja és táplálja a bőrt
A méz antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek jót tesznek a bőrnek. Használható önmagában vagy más összetevőkkel keverve, hogy hidratálja és táplálja a bőrt, és segít megőrizni annak puhaságát.
A hajdina méz lehet a legjobb édesítő és ízesítő számodra, add hozzá ételeidhez, italaidhoz, valamint kedvenc teádhoz!
További tények a hajdina gazdag tápanyagtartalmáról
Mint már említettük, a hajdina kiváló minőségű fehérjéket, valamint 9 esszenciális aminosavat tartalmaz, köztük a lizint (672 mg 100 g hajdina vagy az ajánlott napi bevitel 32%-a); metionin (172 mg 100 g hajdina vagy az ajánlott napi bevitel 24%-a); és triptofán (192 mg/100 g hajdina vagy az ajánlott napi bevitel 69%-a).
A hajdina jó elektrolitforrás: 100 g hajdinában 1 mg nátriumot vagy 1%-ot, káliumot pedig 460 mg 100 g hajdinában vagy az ajánlott napi bevitel 10%-ában.
A hajdina nagyon gazdag vasforrás – 2,20 mg/100 g, vagyis az ajánlott napi bevitel 27,5%-a.
A hajdina sok ásványi anyagot tartalmaz:
- kalcium – 18 mg 100 g-onként vagy az ajánlott napi bevitel 2%-a,
- méz – 1100 mg 100 grammonként vagy az ajánlott napi bevitel 122%-a,
- mangán – 1300 mg vagy az ajánlott napi bevitel 56,5% -a,
- foszfor – 347 mg / 100 g vagy az ajánlott napi bevitel 50% -a,
- szelén – 8,3 mg vagy az ajánlott napi bevitel 15%-a és
- cink – 2,40 mg 100 grammonként vagy az ajánlott napi bevitel 22%-a.
Kockázatok és mellékhatások
- Allergiák: A hajdina egyik legjelentősebb kockázata az allergiás reakciók lehetősége. Néhány ember különösen érzékeny a hajdina fehérjéire, ami súlyos allergiás reakciókat, beleértve az anafilaxiát is okozhat.
- Gluténkereszt-szennyeződés: Bár a hajdina maga gluténmentes, ha a feldolgozás során glutént tartalmazó gabonákkal érintkezik, az gluténkereszt-szennyeződést okozhat, ami problémát jelenthet a cöliákiás vagy gluténérzékeny személyek számára.
- Fitinsav-tartalom: A hajdina magas fitinsav-tartalma gátolhatja bizonyos ásványi anyagok, például a vas és a cink felszívódását. Ezt részben ellensúlyozhatjuk áztatással, csíráztatással vagy fermentálással.