Ha a leggyorsabb és leghatékonyabb kalóriaégetési módot keresed, akkor a megoldás az egyébként furcsa HIIT (az angol high-intensity interval training szóból) vagy magyarul az intervallum edzésben rejlik.
Mi is az a HIIT edzés?
A HIIT egy kardió edzésprogram, amely váltakozik a magas intenzitású intervallumok és az alacsony intenzitású intervallumok között.
A leggyakrabban alkalmazott és begyakorolt HIIT technika a 20-30 másodperces sprint, majd egy 1 perces séta, amely 15-25 percig végezhető a sportpályán vagy a parkban.
Valójában bármelyik kardiógépet is választhatjuk a fitneszklubban – cross trainert, szobabiciklit vagy steppert. Fontos, hogy az edzés során változtassunk az intenzitáson (sebesség, futópad lejtő, cross-trainer ellenállás), és 100%-ot adj ki magadból.
Mint minden edzésnél, a sérülés lehetőségének elkerülése érdekében először be kell melegíteni.
A HIIT-ben a test az anaerob és az aerob között váltott kezelés, ami számos hormon (tesztoszteron, növekedési hormon stb.) szintjének emelkedését eredményezi, amelyek kedvező anabolikus környezetet teremtenek az izomtömeg építéséhez és a zsírégetéshez.
A hormonok felszabadulásának elősegítése érdekében azt javasoljuk, hogy edzés előtt 1-2 órával ne fogyasszunk szénhidrátot, mert a szénhidrátokra adott inzulinválasz leállítja a hormonok felszabadulását.
A nagy intenzitású szakaszban, ami például a sprint, a pulzusszám a maximum 85-90%-ára emelkedik és főleg anaerob (oxigénmentes) folyamatok aktiválódnak.
Ily módon az anyagcsere felgyorsul, és az edzés befejezése után órákig aktív marad. Így akár otthoni pihenéssel is garantált a megnövekedett energiafogyasztás.
Miért olyan hatékonyak a HIIT edzések?
Élettanilag lehetetlen a magas intenzitást hosszú ideig fenntartani. Az összefüggés fordítottan arányos. Az intenzitás növekedésével csökken az edzés időtartama és fordítva.
Ha most azt mondanám: “Sprintelj teljes erődből 20 percig!”, mi történne? Az első 10-20 másodpercben minden rendben lesz, de a 20. másodperc után a szervezet fő energiaforrása foszfokreatinról (nagy intenzitású energiaforrás) tejsavra változik. Ismét teljes erőből fogsz futni, de már nem leszel olyan gyors.
A másik ok, amiért nem tudjuk sokáig fenntartani a magas intenzitást, az oxigén. A szervezet oxigént használ a szénhidrátok és zsírok lebontására, energiát felszabadítva.
Ez a folyamat nagyon hatékony, de nem teszi lehetővé a magas intenzitású edzést. Az aerob anyagcserével az intenzitás rovására növeli a hatékonyságot.
Ezzel szemben, ha nagy intenzitással edzünk, az anaerob anyagcsere dominál, amiben a szervezet nem szállít elegendő oxigént a megfelelő helyekre.
Ez a folyamat nem hatékony, de lehetővé teszi a test összes rendelkezésre álló potenciáljának rövid ideig történő felhasználását. Vagyis két kúránk van – aerob és anaerob -, mindkettő előnyeivel és hátrányaival.
Amint már említettük, a nagy intenzitású intervallum edzés során a magas intenzitású időszakokat (például egy 15 másodperces sprintet) váltogatja az alacsony intenzitású időszakokkal (1 perc sétával).
Ily módon a szervezet az anaerob és az aerob kezelések között váltakozik, ami számos hormon szintjének emelkedését eredményezi: tesztoszteron, növekedési hormon, katekolaminok (adrenalin és noradrenalin) és aldoszteron.
Ez rendkívül kedvező anabolikus környezetet teremt az izomtömeg építéséhez és a zsírégetéshez.
Az anyagcsere felgyorsul, és az edzés befejezése után órákig aktív marad. Így még pihenés közben is élvezheti a megnövekedett energiafogyasztást.
A HIIT és a rendszeres kardióedzés közötti különbségek
Mint már világossá vált, a HIIT nem csak kardió, hanem egy módja annak, hogy gyorsan megszabaduljunk a felesleges kalóriáktól.
Tudományosan bebizonyosodott, hogy a nagy intenzitású intervallum edzés segítségével a sportolók akár 9-szer több zsírt égetnek el, mint a hagyományos kardió gyakorlók.
Ennek az az oka, hogy a nagy intenzitás több kalóriát éget el testsúly kilónként.
A HIIT edzés másik előnye a jól ismert kardióval szemben, hogy nyugalmi állapotban felgyorsítja az anyagcserét. Mint már említettük, az intenzív edzés hatása órákkal a vége után érezhető lesz.
A gyors anyagcsere egyenlő a gyors és tartós eredménnyel.
Nem alábecsülendő az a tény, hogy a HIIT nem teszi lehetővé a szervezet számára, hogy gyorsan alkalmazkodjon ehhez az edzéshez és annak terheléséhez, vagyis nem éri el a stagnálás állapotát, és az erőnléti eredményei folyamatosan javulnak.
Diéta
Bár a HIIT edzések sok kalóriát égetnek el, ez nem jelenti azt, hogy megengedhetjünk magunknak, hogy egészségtelenül táplálkozzunk.
Ha maximális eredményt szeretnénk elérni, szigorú diétát kell követni. Igyekezz elegendő energiával ellátni a szervezeted ahhoz, hogy legyen erőd az intenzív edzéshez.
Összegzésként elmondhatjuk, hogy ha úgy döntünk, hogy elkezdjük a HIIT edzést, javasoljuk, hogy heti 1-2 alkalommal rövidebb intervallumokkal kezdjük, és fokozatosan növeljük az intenzitást.
Így a 6. héten heti 5-6 alkalommal akár 30 perc edzésre is képes leszel. Kombináljuk ezeket erősítő edzéssel és megfelelő étrenddel, és így nagyon gyorsan észerevehető eredményeket érhetünk el.