Az immunrendszer vegyi anyagok, sejtek, fehérjék és szövetek csoportjából áll, amelyek együtt dolgoznak, hogy elpusztítsák mindazt, amit jólétünkre nézve fenyegetésnek érzékel.
Az immunsejtek döntő szerepet játszanak szervezetünk védelmében a sok idegen anyaggal, kórokozóval és vírussal szemben, amelyekkel nap mint nap érintkezésbe kerül. Folyamatosan azon dolgozik, hogy életben tartson minket.
Cikkünkben bemutatjuk a 10 legjobb vírusellenes gyógynövényt, gyümölcsöt és kiegészítőt, amelyek immunerősítő tulajdonságaikról ismertek.
Az immunrendszer erősítése létfontosságú ahhoz, hogy megvédje szervezetünket a fertőzésektől. Az emberi test összetettsége ellenére az optimális működéshez alapvetően szükséges.
A tápláló ételek fogyasztása, az elegendő alvás, a hidratáltság megőrzése, a feldolgozott élelmiszerek kerülése és a stressz kezelése az immunitás erősítésének néhány módja.
Azonban az iparosodás és az ezt követő tápanyaghiány a talajban, valamint a helytelen táplálkozási választások miatt sok egyén vitaminhiányban szenved.
A kutatások azt találták, hogy bizonyos ásványi anyagok, vitaminok és gyógynövények kiegészítése jótékony hatással lehet immunrendszerünk támogatására és hosszú élettartamra.
Nézzük meg a 10 legjobb immunerősítő gyógynövényt és étrend-kiegészítőt
1. C vitamin
A C-vitamin az immunrendszer egészségében betöltött fontos szerepe miatt talán a legnépszerűbb kiegészítő a fertőzések elleni védekezésre.
Ez a vitamin támogatja a különböző immunsejtek működését, és fokozza a fertőzésekkel szembeni védekezőképességüket. Szükséges a sejthalálhoz is, amely segít megőrizni az immunrendszer egészségét azáltal, hogy kitisztítja a régi sejteket, és újakkal helyettesíti őket.
A C-vitamin emellett erős antioxidánsként is működik, védve az oxidatív stressz okozta károsodásoktól, amelyek a szabad gyökökként ismert reaktív molekulák felhalmozódásával lépnek fel.
Az oxidatív stressz negatívan befolyásolhatja az immunrendszer egészségét, és számos betegséghez köthető. (1)
2. Cink
A cink fontos ásványi anyag és tápanyag, amely számos folyamathoz szükséges a szervezetben. A cink számos egyéb funkció mellett támogatja az immunrendszert, szükséges a csontok növekedéséhez, segíti a sebgyógyulást, látást, valamint az agy fejlődését.
Számos publikált cikk utal arra, hogy a cink csökkentheti a közönséges megfázás súlyosságát és időtartamát a cink ionofórikus aktivitása miatt, amely vírusellenes hatással bír a rinovírusok (azaz a megfázás) ellen.
A közönséges megfázás az orrhámsejtek rhinovírus-fertőzése révén jelentkezik. A rhinovírus egy egyszálú RNS-vírus, amely a legtöbb felső légúti fertőzésért felelős. (2)
3. Kvercetin
A kvercetin és rutin (Quercetin-3-O-rutinoside) egy természetben előforduló polifenol és flavonoid, amely leginkább erős gyulladáscsökkentő és immunerősítő képességéről ismert. Sok étel, például a vöröshagyma, bogyók, bodza és a zöld tea tartalmazza ezt a fontos antioxidánst.
A kvercetint régóta tisztelik antioxidáns potenciálja miatt.
A közelmúltban a tudósok azt találták, hogy a kvercetin kiegészítése vírusellenes hatással bír. Valójában több in vitro kísérlet is azt találta, hogy a kvercetin gátolja bizonyos vírusok bejutását azáltal, hogy blokkolja azon sejtek receptorait, amelyekbe a vírusok bejutnak, és esetleg megakadályoz bizonyos fertőzéseket. (3)
Ezen túlmenően bizonyos kvercetinben gazdag élelmiszerek, például a lilahagyma nyálkaoldóként is működnek, amelyek segítik a leragadt nyálkahártya eltávolítását és enyhítik a tüdő dugulását.
4. Áfonya
Az áfonya egyfajta antocianin nevű flavonoidot tartalmaz, amely antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, és segíthet az ember immunrendszerének erősítésében.
A kutatók azt találták, hogy azok, akik flavonoidokban gazdag ételeket fogyasztottak, kisebb valószínűséggel kaptak felső légúti fertőzést vagy megfázást, mint azok, akik nem.
5. Mandula
A megfázás megelőzésében és leküzdésében az E-vitamin általában háttérbe szorul a C-vitaminnal szemben. Ez az erős antioxidáns azonban kulcsfontosságú az egészséges immunrendszerhez.
Ez egy zsírban oldódó vitamin, ami azt jelenti, hogy megfelelő felszívódásához zsír jelenlétére van szükség. A diófélék, mint például a mandula, tele vannak vitaminnal, és egészséges zsírokat is tartalmaznak.
Egy kis marék vagy egy negyed csésze mandula egészséges nassolnivaló, amely jótékony hatással lehet az immunrendszerre.
6. Napraforgómag
A napraforgómag tele van tápanyagokkal, beleértve a foszfort, magnéziumot, valamint a B-6 és E vitaminokat.
Az E-vitamin fontos szerepet játszik az immunrendszer működésének szabályozásában és fenntartásában. Más, nagy mennyiségű E-vitamint tartalmazó élelmiszerek közé tartozik az avokádó és a sötét leveles zöldek.
7. Papaya
A papaya egy olyan ismert gyümölcs, amely tele van C-vitaminnal. A napi ajánlott C-vitamin mennyiség megtalálható egyetlen közepes gyümölcsben. A papayában jelen van egy papain nevű emésztőenzim is, amely gyulladáscsökkentő hatással bír.
Megfelelő mennyiségű káliumot, magnéziumot és folsavat is tartalmaz, amelyek mindegyike jótékony hatással van általános egészségére.
8. Kivi
A papayához hasonlóan a kivi is tele van rengeteg alapvető tápanyaggal, beleértve a folsavat, káliumot, K-vitamint és C-vitamint.
A C-vitamin serkenti a fehérvérsejteket a fertőzések elleni küzdelemben, míg a kivi egyéb tápanyagai biztosítják a szervezet többi részének megfelelő működését.
9. D-vitamin
Mindannyian tudjuk, hogy a D-vitamin létfontosságú a jólétünk szempontjából. Ez a zsírban oldódó vitamin alapvető szerepet játszik szervezetünk és különösen immunrendszerünk megfelelő működésében.
A D-vitamin fokozza a monociták és makrofágok – a fehérvérsejtek, amelyek fontos részei az immunvédelemnek – kórokozók elleni hatását, és csökkenti a gyulladást, ami elősegíti az immunválaszt.
Sok emberben hiányzik ez a fontos vitamin, ami negatívan befolyásolhatja az immunrendszer működését. Valójában az alacsony D-vitamin szint a felső légúti fertőzések fokozott kockázatával jár, beleértve az influenzát és az allergiás asztmát.
10. Spenót
A spenót nemcsak azért került fel a listánkra, mert gazdag C-vitaminban, hanem számos antioxidánsban és béta-karotinban is gazdag, amelyek egyaránt fokozhatják immunrendszerünk fertőzések elleni küzdelmét.
A brokkolihoz hasonlóan a spenót is akkor a legegészségesebb, ha a lehető legkevesebbet főzzük, hogy megőrizze tápanyagait.
A könnyű főzés azonban megkönnyíti az A-vitamin felszívódását, és lehetővé teszi más tápanyagok felszabadulását az oxálsavból, amely egy antitápanyag.