A niacin, más néven B3-vitamin, fontos tápanyag. Valójában minden testrésznek szüksége van rá a megfelelő működéshez.
Kiegészítőként a niacin segíthet a koleszterinszint csökkentésében, az ízületi gyulladás enyhítésében és az agyműködés fokozásában az egyéb előnyök mellett.
Azonban súlyos mellékhatásokat is okozhat, ha túladagoljuk.
Mi az a niacin?
A niacin vagy B3-vitamin az egyik alapvető B-komplex vízben oldódó vitamin, amelyre a szervezetnek szüksége van ahhoz, hogy a táplálékot energiává alakítsa.
Az összes vitamin és ásványi anyag fontos az optimális egészséghez, de a niacin különösen jót tesz az idegrendszernek és az emésztőrendszernek.
A niacinnak két fő kémiai formája van:
- nikotinsav
- niacinamid (néha nikotinamidnak is nevezik)
Mindkét forma megtalálható az élelmiszerekben és a kiegészítőkben.
Vessünk egy mélyreható pillantást, hogy jobban megértsük a niacin előnyeit és mellékhatásait.
A niacin 5 jótékony hatása
1. Javítja a vérzsírszintet
A niacin segíthet a vérzsírszint javításában:
- növeli a HDL (jó) koleszterinszintet
- csökkenti az LDL (rossz) LDL koleszterin szintjét
- csökkenti a triglicerid szintjét
Ez a szívbetegség kockázatának csökkenését eredményezheti, bár számos tanulmány nem talált összefüggést a niacin-kiegészítés és a szívbetegségek kockázatának vagy halálozási arányának csökkenése között.
A vérzsírszint javulásához nagy dózisú niacin is szükséges, jellemzően 1500 mg vagy nagyobb, ami növeli a kellemetlen vagy potenciálisan káros mellékhatások kockázatát.
2. Csökkentheti a vérnyomást
A niacin egyik szerepe a prosztaglandinok vagy olyan vegyszerek felszabadítása, amelyek elősegítik az erek kiszélesedését – javítva a véráramlást és csökkentve a vérnyomást. Emiatt a niacin szerepet játszhat a magas vérnyomás megelőzésében vagy kezelésében. (1)
3. Segíthet az 1-es típusú cukorbetegség kezelésében
Az 1-es típusú cukorbetegség egy autoimmun betegség, amelyben a szervezet megtámadja és elpusztítja a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit.
Egyes kutatások azt sugallják, hogy a niacin segíthet megvédeni ezeket a sejteket, és esetleg még csökkentheti az 1-es típusú cukorbetegség kockázatát azoknál a gyermekeknél, akiknél nagyobb eséllyel alakul ki ez a betegség.
4. Fokozza az agyműködést
Az agynak szüksége van niacinra – a NAD és NADP koenzimek részeként – ahhoz, hogy energiához jusson és megfelelően működjön.
A skizofrénia bizonyos típusai niacinnal kezelhetők, mivel segít megszüntetni az agysejtekben a niacinhiány által okozott károsodást (2).
Az előzetes kutatások azt mutatják, hogy Alzheimer-kór esetén is segíthet megőrizni az agy egészségét. Az eredmények azonban vegyesek. (3)
5. Javítja a bőr egészségét
A niacin segít megvédeni a bőrsejteket a nap által okozott káros hatásoktól, akár szájon át, akár testápolóként alkalmazzák. (4)
Biztonság és mellékhatások
- Nem jelent veszélyt a niacin olyan mennyiségben történő fogyasztása, amely az élelmiszerekben természetesen megtalálható.
- A kiegészítő adagoknak azonban különböző mellékhatásai lehetnek, beleértve az émelygést, hányást és májtoxicitást.
- Különös figyelmet érdemel az egyik mellékhatás, a niacin flush néven ismert. Ez akkor fordulhat elő, ha 30-50 mg vagy több kiegészítő niacint veszünk be egyetlen adagban. A bőr kipirosodását okozza égő vagy viszkető érzéssel. Bár a niacin kipirulás önmagában általában nem káros, más kellemetlen mellékhatásokkal is járhat, mint például fejfájás vagy alacsony vérnyomás.
- Még nagyobb adagok májkárosodást vagy más súlyos mellékhatásokat okozhatnak.
- Mielőtt elkezdenénk a niacin-kiegészítő használatát, beszéljünk egy megbízható egészségügyi szakemberrel.