Szezámliszt kalória és tápanyagok táblázata

Szerző: Norbert
OLVASÁSI IDŐ kb. 1 perc

A szezámliszt kalória- és tápértékeiről szóló táblázatunk 100 gramm szezámlisztre vonatkozó adatokat tartalmaz. A táblázatban a jelentősebb tápanyagokat soroltuk fel, így áttekinthető módon mutatjuk be a szezámliszt előnyeit.

Az NRV% (Nutrient Reference Value) érték azt jelzi, hogy az adott tápanyag napi ajánlott bevitelének hány százalékát fedezi a megadott mennyiség.

Az információk hiteles forrásokból, többek között a USDA FoodData Central adatbázisából származnak. Fedezzük fel együtt a szezámliszt táplálkozási értékeit és előnyeit!

Szezámliszt kalória és tápérték táblázat

TápanyagMennyiségEgységNRV%
Kalória573kcal
Fehérje17.7g35%
Zsír49.7g71%
Szénhidrát23.4g8%
Cukor0.3g
Rost11.8g47%
GI35
B1-vitamin0.79mg66%
B2-vitamin0.25mg19%
B3-vitamin4.52mg28%
B5-vitamin0.05mg1%
B6-vitamin0.79mg46%
B9-vitamin98µg25%
E-vitamin0.25mg2%
Kálcium975mg98%
Vas14.6mg104%
Magnézium351mg88%
Foszfor629mg90%
Kálium468mg24%
Nátrium11mg1%
Cink7.75mg78%

Javasolt napi fogyasztás

A szezámlisztből napi 1-2 evőkanálnyi (kb. 10-20 gramm) mennyiség fogyasztása ajánlott. Ez a mennyiség elegendő ahhoz, hogy kihasználjuk a szezámliszt tápanyagtartalmát anélkül, hogy túl sok kalóriát vinnénk be. Mivel magas a zsír- és fehérjetartalma, kiválóan kiegészíthet különböző étrendeket és diétákat.

Érdekességek a szezámlisztről

A szezámliszt nem csak tápláló, hanem sokoldalúan felhasználható a konyhában is. Gluténmentes, így ideális azok számára, akik cöliákiában szenvednek vagy gluténérzékenyek. Emellett a szezámliszt antioxidánsokban gazdag, különösen a sesamin nevű vegyületben, amely hozzájárulhat a koleszterinszint csökkentéséhez és az általános szív- és érrendszeri egészség javításához.

Milyen diétákhoz ajánlott?

Ketogén diéta

A ketogén diéta során az alacsony szénhidráttartalmú és magas zsírtartalmú ételek fogyasztása javasolt. A szezámliszt kiválóan illik ebbe az étrendbe, mivel kevés szénhidrátot tartalmaz, ugyanakkor gazdag egészséges zsírokban és fehérjében, ami elősegíti a ketózis állapotának fenntartását.

160 grammos szénhidrátdiéta

Ebben a diétában a napi szénhidrátbevitel 160 grammra van korlátozva. A szezámliszt alacsony szénhidráttartalma miatt jól beilleszthető ebbe az étrendbe, különösen sütéshez vagy főzéshez, hogy a szénhidrátbevitel ne lépje túl a megadott keretet.

Nyersétel-diéta

A nyersétel-diéta során csak nyers, feldolgozatlan ételek fogyasztása megengedett. A szezámliszt használható különféle nyers édességek és energiaszeletek készítéséhez, mivel magas tápanyagtartalmú és könnyen emészthető.

80/20 diéta

Az 80/20 diéta alapelve, hogy az étkezések 80%-ában egészséges, tápanyagban gazdag ételeket fogyasztunk, míg a maradék 20% lehet kevésbé szigorú. A szezámliszt sokoldalú felhasználhatósága révén könnyen beilleszthető a napi étrendbe, biztosítva ezzel a szükséges tápanyagokat az egészséges étkezések során.

Írd meg észrevételed!

Hasonló cikkek

Tájékoztató

Blogunk célja, hogy megbízható és érthető információkkal támogassa az egészséges életmódot és táplálkozást keresőket.

 

Az oldalon található tartalmak csak tájékoztató jellegűek, és nem helyettesítik a személyes orvosi konzultációt.

 

Egészségügyi döntések meghozatala előtt mindig konzultálj orvosoddal vagy más szakképzett egészségügyi szakemberrel!

Kövess minket!

© 2024, Gold Center – Arany középút az egészséghez