A vitaminokat és ásványi anyagokat napi étkezéssel kell bevinni, mert a szervezetben nem szintetizálódnak, viszont létfontosságúak. A vitaminok részt vesznek a legtöbb anyagcsere-folyamatban, befolyásolják az enzimek működését, hozzájárulnak számos szerv megfelelő karbantartásához, regenerálódásához.
Ha importjuk nem elegendő, az anyagcsere-, szintetikus és anyagcsere-folyamatok zavarai lépnek fel. Az egyes vitaminok napi szükséglete nem magas, de az étlapon jelen kell lennie. Hiányuk sokféle panaszhoz és tünethez vezet.
Zsírban oldódó vitaminok
A-vitamin
Erősíti az immunrendszert, serkenti a növekedést és fejlődést. Hozzájárul az egészséges bőrhöz, jó formában tartja a légzőszerveket és a látást. Az A-vitamin aktívan részt vesz az anyagcserében.
Az A-vitamin hiánya látásromlással, növekedési retardációval, fogyással, bőrszárazsággal és még sok mással jár. Fontos tudni, hogy minél több A-vitamint veszünk be, annál többet kell növelnünk a B-vitaminok és a C-vitamin bevitelét.
Élelmiszerforrások: Máj, vaj, tejtermékek, tojás, sárgarépa, kurkuma (amely magnéziumban is gazdag ), spenót, brokkoli, sárga-narancssárga gyümölcsök, például sárgabarack, dinnye és ananász.
D-vitamin
Szükséges a kalcium és a foszfor szervezet általi felszívódásához, így az egészséges csontok és fogak megfelelő kialakulásához. Szállító funkciót lát el – ásványi anyagokat szállít a vérből a csontokba és vissza.
Fontos szerepet játszik a szervezet sejtjeinek helyreállításában is. „Napvitaminnak” is nevezik, mert a bőrünkben szintetizálódik a nap UV sugarainak hatására.
A D-vitamin-hiány világszerte az egyik leggyakoribb, a lakosság 40-75%-a becslések szerint hiányos.
Élelmiszerforrások: Olajos halak (tonhal, makréla, lazac, szardínia), máj, tojássárgája és tejtermékek.
E-vitamin
Erőteljes antioxidáns, amely megvédi a lipideket, egyéb vitaminokat és fehérjéket az oxidációtól.
Az E-vitamin növeli az immunitást, férfiaknál pedig serkenti a herék spermatogén aktivitását. Az E-vitamin hosszan tartó hiánya a szénhidrát-anyagcsere zavaraihoz, és ezáltal az idegrendszeri zavarokhoz vezet.
Élelmiszerforrások: Növényi zsírok, gabonafélék és hüvelyesek, diófélék, szójabab, napraforgó, zöld leveles zöldségek, avokádó, tojás.
K-vitamin
Segíti a véralvadást, és így védi a szervezetet a belső vérzéstől. Erősíti a csontokat és biztosítja a megfelelő veseműködést.
A K-vitamin két természetes formában létezik: a K1-vitaminban, amely a zöld leveles zöldségekben található, és a K2-vitaminban, amelyet az emberi szervezet egymástól függetlenül szintetizál.
Élelmiszerforrások: Máj, tejtermékek, zöld leveles zöldségek, brokkoli, savanyú káposzta, karfiol, hínár.
Vízben oldódó vitaminok
C-vitamin (aszkorbinsav)
Az egyik legfontosabb antioxidáns. Erősíti az immunrendszert, elősegíti a vas, a kalcium és a foszfor felszívódását. Létfontosságú a sejtek és a kötőszövet növekedéséhez. Részt vesz a kollagén képződésében és megkönnyíti a szöveti légzést.
Élelmiszerforrások: Fekete áfonya, csipkebogyó, citrusfélék és trópusi gyümölcsök, brokkoli, paradicsom, burgonya, gyömbér, petrezselyem és még sok más.
Vitaminok a Β csoportból:
B1-vitamin (Tiamin)
Szabályozza az étvágyat, segíti a koncentrációt és javítja a memóriát. Ügyel a szív- és érrendszer és az izomrendszer jó állapotára.
Élelmiszerforrások: Hús (főleg sertéshús), fekete rizs, teljes kiőrlésű gabonák, zab, hüvelyesek, tenger gyümölcsei.
B2-vitamin (Riboflavin)
Szükséges a növekedéshez és fejlődéshez, védi a hámréteget, javítja a látást, erősíti az immunrendszert és így tovább.
Elegendő mennyiségben szedve normalizálja az anyagcserét és felgyorsítja egyes betegségek utáni gyógyulási folyamatokat.
Élelmiszerforrások: Máj, hús, mandula, gomba, lazac, tej, banán, élesztő.
B3-Vitamin (Niacin)
Megszabadítja a szervezetet a rendelkezésre álló méreganyagoktól és véd a különféle szennyeződésektől. Csökkenti a koleszterinszintet, véd a szívbetegségek ellen és javítja az emésztést.
Élelmiszerforrások: hús, földimogyoró, tonhal, máj, sörélesztő, szárított gyümölcsök, sajt.
B5-vitamin (Pantoténsav)
Véd a fertőzések ellen, hozzájárul a légzőrendszer jó állapotához.
Élelmiszerforrások: Hús, máj, pisztráng, napraforgó, hering, dió, garnélarák, borsó, tojássárgája teljes kiőrlésű gabonák, joghurt.
B6-vitamin (Piridoxin)
Természetes vízhajtó, amely az antitestek, vörösvérsejtek és szteroid hormonok felépítéséhez szükséges.
Erősíti a pajzsmirigy működését, véd a fertőzések ellen és hozzájárul az egészséges idegrendszerhez. Segít szabályozni a vércukorszintet.
Élelmiszerforrások: A legtöbb magas fehérjetartalmú termék, sörélesztő, csicseriborsó, marhamáj, káposzta, tojás, tej, avokádó, földimogyoró, banán, dinnye.
B7-vitamin (Biotin H-vitamin)
Javítja az idegsejtek növekedését és fejlődését. Enyhíti az izomfájdalmakat, véd a bőrbetegségek, ekcéma és hajhullás ellen.
Élelmiszerforrások: Hús, hal, zöldségek, diófélék, teljes kiőrlésű gabonák, tojás, avokádó, és bélbaktériumok termelik.
Β9-vitamin (Folsav)
Erősíti az immunrendszert, létfontosságú a genetikai anyag (DNS) képződésében. Ez a vitamin közeli rokonságban áll a B12-vitaminnal, együtt képezve vörösvérsejteket a csontvelőből. Segít a szervezetnek leküzdeni a fáradtságot és a stresszt.
Élelmiszerforrások: Máj, sörélesztő, hal, dió, csicseriborsó, sárgarépa, spenót, vízitorma, narancslé, dinnye eper.
B12-vitamin (Kobalamin)
Támogatja az idegrendszer normál működését, valamint a DNS és a vörösvértestek képződését. Javítja a koncentrációt és a memóriát.
Oldja a fáradtságot, védi a szív- és érrendszert és az izomrendszert a túlterheléstől, oxigénnel látja el a sejteket és növeli az állóképességet.
A B12-vitamin hiánya rosszindulatú vérszegénységet okoz.
Élelmiszerforrások: máj, marha- és sertéshús, tej, sajt, sárga sajt, tojás, banán.
Ezek a legfontosabb vitaminok, amelyekre szervezetünknek szüksége van. Ne feledjük, hogy a vitaminok nem önmagukban hatnak, hanem kölcsönhatásba lépnek egymással, ezért rendkívül fontos, hogy mindegyik jelen legyen az étrendünkben.