Milyen szép is lenne, ha csak elkezdenénk egy kis fogyókúrát, majd azonnal olyanná kezdene válni a testünk, amilyet mi szeretnénk.
Csakhogy sokszor nem onnan kezd fogyni a zsír, ahonnan mi szeretnénk. Ezzel az egésszel több probléma is van. Az első, hogy a fogyókúra nem megoldás – életmódot kellene váltani és ezzel örökre megszabadulnánk a hízástól.
Egy másik probléma, hogy a fogyás nem úgy működik, hogy majd én megmondom honnan fogyjak és ez így is lesz. A testünk ennél picivel összetettebb. Ráadásul, hiába vagyunk mind emberek, vannak bizonyos különbségeink is.
Például van, aki inkább a lábára hízik, van aki inkább a hasára és olyanok is vannak, akiken „eloszlik” a felesleg. Most mindenre fény derül!
Nem fogyókúra, hanem életmód
Az első és legfontosabb dolog, hogy megértsük a fogyókúra és az életmód közötti különbséget. A fogyókúra egy adott időszakra vonatkozik, például 2 hét. Azután vége, és a fogyókúrát végző személy általában visszaáll a „normál” kerékvágásba. Majd utána ismét elhízik. Ez azért lehetséges, mert a „normál” állapota nem egy egészséges életmód.
Az igazi megoldás, hogy olyan életmódot folytatunk, ami nem okoz számunkra hízást. Tehát így fogyókúrára nem lesz szükség, és még egészségesen is élünk.
Gyors fogyás
A „gyors” fogyás ugyan lehetséges, de senkinek sem javaslom. Annyira káros a gyors fogyás az egészségre, hogy több vele a probléma, mint amennyit nyerünk. Ugyanis a gyors fogyás nem természetes. Ahogy nem hízunk gyorsan, úgy a fogyás is csak „lassú” lehet – ha egészségesek akarunk maradni.
A gyors fogyást általában úgy értjük, hogy gyorsan leadjunk egy bizonyos testrészünkről. Ez egyes testrészeknél működik, másoknál pedig nem – és minden embernél változik, hogy melyik testrészről tudnak „gyorsan” fogyni. Aztán a kor előrehaladtával is változik ez a dolog… a miértekről lejjebb olvashatsz.
Fogyás egy testrészről
A szervezetünk zsírraktározási „szokása” olyan, amilyen és jelenlegi tudásunk szerint ezen nem is tudunk változtatni. Ez a „szokás” minden embernél más és más. A megértéséhez mondok egy példát.
Tételezzük fel, hogy a Te esetedben valahogy így néz ki a zsír raktározási „szokása” a testednek:
- 3 kiló zsír a mellekben
- 2 kiló zsír a hasra
- 5 kiló zsír a csípőre
- 3 kiló zsír a combra
- 1 kiló zsír a karra
Tehát, amikor raktározásra kerül a sor, akkor először a mellekbe kerül zsír, aztán a hasra, majd a csípőre és így tovább. Egy másik embernél ez a sorrend egészen más lehet, sőt a raktározási mennyiség is más lehet.
A fogyás – gondolom már sejted – éppen a fenti lista fordítottja lesz. Tehát ahova a legkönnyebben megy fel a zsír, onnan jön le a legnehezebben. A példát tekintve először a karról, aztán a combokról, majd a csípőről és így tovább fog a fogyás végbemenni.
Tehát, ha hasról szeretnénk fogyni, és már mindenhonnan fogytunk csak a hasunkról nem, akkor ennek ez az oka.
Miért nem egységesen fogyunk és hízunk minden testrészünkről?
A testünk megállapítja, hogy számára milyen helyek a legfontosabbak. A legfontosabb helyekre gyűjti elsőként a zsírt. Mivel ez a hely számára fontos, ezért onnan fog a legnehezebben leadni. Ez minden embernél így működik.
Tehát a gyorsan fogyjunk le a hasunkról vagy combunkról nem fog működni nagy valószínűséggel.
Valójában nincs ennyire szétválasztva egy-egy testrészünk. Tehát hízunk is és fogyunk is „mindenhova”, csak az arányok annyira eltolódnak. Bizonyos részeken szinte meg sem látszik a hízás (vagy a fogyás) rövid távon.
A fogyásra és a hízásra csak egy megoldás van: helyesen étkezünk, egészséges életmódot folytatunk. Ez alól nincs kibúvó, mindig be kell tartani a diétát. A mostani, bőséggel kapható ínycsiklandozó, ám annál egészségtelenebb ételek korában nehéznek tűnhet.
Gondoljunk rá úgy, mint a bűnözésre. Könnyű megtenni, rengeteg lehetőség van rá, de mégsem csinálunk ilyet – legalábbis a többségünk. Legyen ez a mottónk az étkezésre is.