Ha alacsony szénhidráttartalmú diétát követsz, és szereted a spagettit, akkor igazi küzdelem lehet kitalálni, hogy milyen tészták illenek a céljaidhoz. A jó hír az, hogy ez nem lehetetlen: finom, szénhidrát csökkentett tészta ötletek valóban léteznek.
Mi is az az alacsony szénhidráttartalmú étrend
Az alacsony szénhidráttartalmú étrend nagyon kevés szénhidrátot tartalmaz. A magas fehérje– és zsírtartalmú ételek viszont szinte korlátozás nélkül megengedettek. A szervezetnek szénhidrát helyett fehérjéből és zsírból kell nyernie energiáját.
Ha 100 grammnál kevesebb szénhidrátot fogyasztunk naponta, ezt már alacsony szénhidráttartalmú diétának nevezik. Különösen az esti órákban fontos az alacsony szénhidráttartalmú ételek fogyasztása, hogy éjszaka optimálisan működjön a zsíranyagcsere.
De van remény minden tésztaimádónak, aki el akarja kerülni vagy korlátozni szeretné a szénhidrátot. Számos alacsony szénhidráttartalmú tészta-alternatíva létezik, amelyek segítségével még alacsony szénhidráttartalmú diéta mellett is élvezheti a tésztát.
Mutatjuk a legnépszerűbb és legjobb szénhidrát csökkentett tészta változatokat
1. Konjac tészta
Ezek az alacsony szénhidráttartalmú tészták a kalóriaszámlálók álma, mivel szinte egyáltalán nem tartalmaznak kalóriát. A konjac tészta vízből, kalcium-hidroxidból (ártalmatlan stabilizátor) és konjac gyökérlisztből készül.
Ázsiában „shirataki tésztaként” is ismertek, színükben és állagában hasonlóak az üvegtésztához. Gluténmentes diétára is alkalmasak.
A konjac tészta mindössze tíz kilokalóriát tartalmaz 100 grammonként, és nem tartalmaz zsírt. Az egyetlen szénhidrát az értékes rost, az úgynevezett glükomannán.
2. Csicseriborsó tészta
Ez a fajta tészta kevesebb szénhidrátot tartalmaz, mint a hagyományos tészta, és ezek valójában összetett szénhidrátok. Ugyanakkor a csicseriborsó tészta nagyon magas fehérje- és alacsony zsírtartalmú. Sok rostot és telítetlen zsírsavat is tartalmaz.
A csicseriborsó ezért hosszú időre feltölt, és nem emeli meg a vércukorszintet. Sok vitamint és ásványi anyagot is tartalmaz, különösen vasat, magnéziumot és cinket.
A csicseriborsó tésztát fogyaszthatod szénhidrátszegény tésztaként paradicsomszósszal vagy pestoval, de ázsiai ételekhez is tökéletes.
3. Vöröslencse tészta
A lencsetészta tartalmazza a legtöbb szénhidrátot az alacsony szénhidráttartalmú tészták közül. Azonban az összetett szénhidrátok azok, amelyek sokáig jóllakatnak, és lassabban és egyenletesebben metabolizálódnak a szervezetben.
Magas a fehérjetartalmuk, és a normál tésztákhoz képest alacsonyabb a szénhidráttartalmuk.
4. Szója tészta
A szója tészta íze kellemesen enyhén diós. Ha 100 százalékban szójából készültek, akkor 45 gramm fehérjetartalmuk van, és 100 grammonként mindössze 36 gramm szénhidrátot tartalmaznak.
Ez az alacsony szénhidráttartalmú tészta a hagyományos búzatészta alternatívája is lehet, ha alacsony szénhidráttartalmú ételeket fogyasztasz.
A szója tészta felhasználható hagyományos tésztaételekhez vagy ázsiai receptekhez. Ez egy nagyon népszerű fehérjeforrás, különösen a vegánok és a fitnesz szerelmesei számára.
5. Cukkinis tészta
A cukkinis tészta vagy a zoodle remek alternatívája a tésztáknak. Mindössze 33 kalóriát és 6,9 gramm szénhidrátot tartalmaz egy közepes cukkini, így extra tányérnyi zoodle-t is elfogyaszthatunk. A Zoodle elég szilárd ahhoz, hogy megtartsa a kedvenc tésztaszószunkat, és elég puha ahhoz, hogy kielégítse a tészta utáni vágyat.
Ha te is kipróbálod, látni fogod miért népszerű alternatívája például a spagetti tésztának.
6. Növényi tészta
Más típusú zöldségek is ideálisak alacsony szénhidráttartalmú tésztaként, például sárgarépa, sütőtök, édesburgonya, cékla vagy karalábé.
De a spagetti tök – ahogy a neve is sugallja – egy módja annak, hogy a tészta érzetét keltsük az alacsony szénhidráttartalmú étrend ellenére.