Zabpehely kalória és tápanyagok táblázata

Szerző: Norbert
OLVASÁSI IDŐ kb. 1 perc

A zabpehely kalória- és tápértékei rendkívül fontosak lehetnek mindazok számára, akik tudatosan szeretnének táplálkozni. Ebben a cikkben egy részletes táblázatot mutatunk be, amely 100 grammonként tartalmazza a zabpehely jelentősebb tápanyagait.

A táblázatban megtalálhatók a kalóriák, a makrotápanyagok, valamint az ásványi anyagok és vitaminok mennyiségei. Az NRV% (Napi Beviteli Referenciaérték) azt jelzi, hogy az adott tápanyag mennyisége mekkora százalékban fedezi a napi ajánlott bevitelt.

Az információk a USDA National Nutrient Database és a különböző hiteles táplálkozási források alapján kerültek összegyűjtésre.

Zabpehely kalória és tápérték táblázat

TápanyagMennyiségEgységNRV%
Kalória389kcal
Fehérje16.9g34%
Zsír6.9g11%
Szénhidrát66.3g25%
Cukor0.9g
Rost10.6g42%
GI55
Kalcium54mg5%
Vas4.7mg26%
Magnézium177mg44%
Foszfor523mg75%
Kálium429mg9%
Nátrium2mg
Cink3.97mg36%
Réz0.626mg70%
Mangán4.9mg212%
Szelén34µg62%
B1-vitamin0.763mg64%
B2-vitamin0.139mg11%
B3-vitamin0.961mg6%
B5-vitamin1.12mg22%
B6-vitamin0.12mg9%
B9-vitamin32µg8%

A zabpehely egészségügyi előnyei

A zabpehely rendszeres fogyasztása számos egészségügyi előnnyel jár. Gazdag rosttartalmának köszönhetően segíti az emésztést és hozzájárul a megfelelő bélműködéshez. Ezen kívül a zabpehelyben található béta-glükán nevű rost csökkentheti a koleszterinszintet, ami kedvezően hat a szív- és érrendszerre.

Hogyan illeszthető be az étrendbe

A zabpehely sokoldalúan felhasználható az étrendben, legyen szó reggeliről, tízórairól vagy akár főételekről. Készíthetünk belőle zabkását, smoothie-t, de akár sütemények és péksütemények alapanyagaként is remekül megállja a helyét. Fontos, hogy figyeljünk a hozzáadott cukor és zsiradék mennyiségére, hogy megőrizzük a zabpehely egészséges mivoltát.

Zabpehely és a vércukorszint

Alacsony glikémiás indexe (GI) miatt kedvezően hat a vércukorszint szabályozására. Fogyasztása lassú felszívódású szénhidrátokat biztosít, ami egyenletes energiát nyújt, és elkerülhetjük a vércukorszint hirtelen megugrását. Ez különösen fontos lehet cukorbetegek vagy inzulinrezisztenciával küzdők számára.

Ajánlott diéták

A zabpehely kiválóan beilleszthető különböző diétákba. A fogyókúrás étrendek részeként segíthet az éhségérzet csökkentésében és az energiabevitel szabályozásában. Az alacsony szénhidráttartalmú diétákba is beilleszthető, ha mértékkel fogyasztjuk. A vegán és vegetáriánus étrendekben is helyet kaphat, hiszen természetesen nem tartalmaz állati eredetű összetevőket.

Vásárlási tippek és tárolás

Amikor zabpelyhet vásárolunk, érdemes a teljes értékű, feldolgozatlan változatokat választani. Ezek kevesebb hozzáadott cukrot és mesterséges anyagot tartalmaznak, és tápanyagban gazdagabbak. Tároljuk a zabpelyhet légmentesen záródó edényben, hűvös, száraz helyen, hogy megőrizzük frissességét és tápanyagtartalmát.

Hasonló cikkek

Tájékoztató

Blogunk célja, hogy megbízható és érthető információkkal támogassa az egészséges életmódot és táplálkozást keresőket.

 

Az oldalon található tartalmak csak tájékoztató jellegűek, és nem helyettesítik a személyes orvosi konzultációt.

 

Egészségügyi döntések meghozatala előtt mindig konzultálj orvosoddal vagy más szakképzett egészségügyi szakemberrel!

Kövess minket!

© 2024, Gold Center – Arany középút az egészséghez