Fehérje diéta – Minden, amit tudni kell róla

Szerző: Norbert
OLVASÁSI IDŐ kb. 5 perc

Fehérje diéta – egy menü azok számára, akik szeretnének megszabadulni a felesleges kilóktól, de anélkül, hogy megfosztanák magukat a haltól és a hústól.

Azok, akik fogyókúrához folyamodnak, valószínűleg tudják, milyen fájdalmas az éhezés. Ezen kívül rendkívül káros is az egész szervezetre, de gyakorlatilag hatástalan is, mert a diéta lejárta után azonnal visszanyerhetjük a leadott súlyt.

Ha nem éhezni, hanem fogyni akarsz, akkor egy jó fehérje diéta megfelelő megoldás lehet számodra.

Mi az a fehérje diéta?

A fehérje diéta fő összetevője, ahogy a nevéből is sejthető, a magas fehérjetartalmú termékek fogyasztása. Egyes gyümölcsök és zöldségek megengedettek, de az ételnek szinte semmilyen szénhidrátot és zsírt nem szabad tartalmaznia.

A kívülről érkező szénhidrátok nélkül a szervezet elkezdi használni a saját tartalékait. A szervezet csak az általunk bevitt fehérjét kezdi el felhasználni, így a test beleesik a fogyás folyamatába.

A fehérje diéta előnyei

Nem meglepő, hogy a fehérjék azon képessége, hogy elnyomja az étvágyat és fokozza az anyagcserét, segíthet a fogyásban.

Számos kiváló minőségű tanulmány kimutatta, hogy a fehérjebevitel növelése elősegíti a zsírvesztést.

Általában, ha csökkentjük a kalóriabevitelt, lelassul az anyagcserénk. Részben innen ered az izomvesztés.

A tanulmányok azonban azt mutatják, hogy a magasabb fehérjebevitel segíthet megvédeni az izomvesztést és fokozni az anyagcserét.

Ezért ha izomtömeget szeretnél gyarapítani, fehérje diéta betartása javasolt. Ezenkívül sok táplálkozási szakember fehérje étrendet ír elő a fogyás érdekében.

Fontos, hogy a standard vagy magas fehérjetartalmú étrend mindenki számára hatékony lehet.

Általánosságban elmondható, hogy a magas fehérjetartalmú diéták csökkentik az éhségérzetet, fokozzák az anyagcserét és védik az izmokat, hatásossá teszik a fogyásban és a testösszetétel javításában.

A fehérje diéta egyéb jótékony hatásai

A testsúlyra gyakorolt ​​jótékony hatásai mellett a fehérje számos más módon is hozzájárulhat az egészség javításához:

  • Növeli az izomtömeget: Tanulmányok azt mutatják, hogy a nagyobb fehérjebevitel növelheti az izomméretet és az erőt, ha edzéssel kombináljuk. (1) (2)
  • Csökkenti az izomvesztést az öregedés során: Sokan veszítenek izomzatot az életkorral. Egy tanulmány kimutatta, hogy a napi fehérjeturmix hozzáadása segít megóvni az egészséges idős férfiak izomzatának egészségét.
  • Csonterősítés: A magasabb fehérjebevitel elősegítheti a csontok egészségét. Egy tanulmány szerint a legtöbb állati fehérjét fogyasztó idősebb nőknél óriási, 69%-kal csökkent a csípőtáji törések kockázata.
  • A sebgyógyulás javítása: Tanulmányok azt mutatják, hogy a fehérje étrend követése javíthatja a műtéttel vagy sérülésekkel kapcsolatos sebgyógyulást. (3) (4) (5)

Mennyi fehérjét kell naponta fogyasztani a fehérje diéta követéséhez?

A napi fogyasztandó fehérje optimális mennyisége kissé ellentmondásos.

A 0,8 gramm/kg-os táplálkozási referenciabevitel alapján egy 68 kg-os embernek körülbelül 54 grammra lesz szüksége naponta.

Bár ez elegendő lehet a közvetlen fehérjehiány megelőzéséhez, sok szakértő úgy véli, hogy ez túl alacsony az optimális egészséghez, beleértve az izomtömeg fenntartását is.

Valójában a tanulmányok azt mutatják, hogy az idősebb embereknek több fehérjére van szükségük, és arra a következtetésre jutottak, hogy kilogrammonként 1,3 gramm segíthet megelőzni az életkorral összefüggő izomvesztést.

Ezenkívül a fehérjediéta, amely megduplázza az étrendi referenciabevitelt kilogrammonként 1,6 grammal, fokozza a zsírvesztést, javítja a testösszetételt és védi az izmokat a fogyás során.

A fogyás és az általános egészség érdekében a fehérje diétának körülbelül 1,2-1,6 grammot kell biztosítania kilogrammonként és a napi kalória 20-30%-át.

Egy 68 kilós ember számára ez napi 82-110 gramm fehérjét biztosít, a kalóriabeviteltől függően.

Emellett fontos, hogy a fehérjebevitelt egyenletesen osszuk el a nap folyamán, ez lehetővé teszi, hogy szervezetünk a leghatékonyabban használja fel a fehérjét.

A fehérje diéta hátrányai

A gyakorlatilag szénhidrát- és zsírmentes étrend nem nevezhető kiegyensúlyozottnak. A szervezetnek minden nap szükséges tápanyag-összetevők hiánya száraz hajhoz, bőrszárazsághoz, egészségtelen arcbőrhöz vezet – mindez fehérje étrenddel beszerezhető.

A vitaminok tabletta formában nem tudják megoldani a problémát, mert a zsírban oldódó A-, D-, E- és K-vitamin zsír jelenlétében felszívódik a szervezetben.

A fehérjetartalmú ételek nem tartalmaznak sok vizet, ezért fontos, hogy a diéta alatt bőven igyunk folyadékot. Ez pedig segít a fogyásban, mert felgyorsítja az anyagcserét.

Ráadásul a fehérje diéta megterheli a vesét, ezért érdemes még több vizet inni.

Kockázati tényezők

  • A magas fehérjetartalmú étrend biztonságos és egészséges a legtöbb ember számára.
  • A közhiedelemmel ellentétben a magasabb fehérjebevitel nem okoz veseproblémákat normál veseműködésű embereknél. Sőt, egy tanulmány megállapította, hogy amikor a túlsúlyos, cukorbeteg és vesebetegségben szenvedő emberek korai stádiumban 30% fehérjét tartalmazó fogyókúrát folytattak 12 hónapon keresztül, a veseműködésük nem romlott. (6)
  • Másrészt azoknak, akiknek már közepesen vagy előrehaladott vesebetegségük van, általában csökkenteniük kell fehérjebevitelüket, hogy ne károsítsák a veseműködést.
  • A magas fehérjetartalmú étrend szintén elősegítheti a vesekövek kialakulását az arra érzékeny embereknél.
  • Ezenkívül a májbetegségben vagy más súlyos egészségi állapotban szenvedőknek konzultálniuk kell orvosukkal, mielőtt fehérje diétát kezdenének.

További diéta típus ajánlásaink

Amennyiben tetszett összeállításunk és kíváncsi vagy még több diéta típus egészségre irányuló hatásairól, akkor feltétlenül tekintsd meg az alábbi ajánlásainkat:

  • 90 napos diéta: A 90 napos diéta során szigorú étkezési tervet kell követni, és be kell tartani az ételfogyasztásra vonatkozó szabályokat.
  • 1200 kalóriás diéta: Ez a diéta fajta körülbelül 1200 kalóriára korlátozza a napi kalóriabevitelt a fogyás érdekében.
  • Almaecet diéta: Állítólag csökkenti az étvágyat, ezáltal kevesebbet eszünk.
  • Atkins diéta: Az Atkins diéta célja a fogyás a szénhidrátok elkerülésével és az inzulinszint szabályozásával.
  • Candida diéta: A Candida diéta megköveteli, hogy kerüljük azokat az ételeket és italokat, amelyek növelhetik a Candida túlszaporodásának kockázatát.
  • Dash diéta: A DASH diéta fő célja a magas vérnyomás csökkentése.
  • Fodmap diéta: Bizonyos, FODMAP-ban gazdag élelmiszerek elhagyása jótékony hatással lehetnek a szervezetre.
  • Hasmenés diéta: Az egyszerűbb ételek csökkentik a maradék vagy az emésztetlen hulladék mennyiségét a vastagbélben.
  • Hisztamin diéta: Az étrend általában kizárja vagy csökkenti a magas hisztamin tartalmú ételeket, és hangsúlyozza a magas rosttartalmú ételek, a zöldségek, a gyümölcsök és a teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztását.
  • Ketogén diéta: Ez az egyik legnépszerűbb alacsony szénhidráttartalmú, hasznos zsírokban gazdag étrend.
  • Köszvény diéta: A köszvény diéta célja a purinok számának csökkentése, amelyeket szervezetünkben a fehérjék lebontásakor termelünk.
  • Mediterrán diéta: A mediterrán diéta alapjául olyan ételek szolgálnak, mint a zöldségek, a gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonafélék, a halak és a növényi olajok.
  • Paleo diéta: A paleo diéta középpontjában az olyan élelmiszerek fogyasztása áll, amelyek a paleolit ​​korszakban elérhetőek voltak.
  • Reflux diéta: Az állapotot kiváltó élelmiszerek kerülése enyhítheti a GERD tüneteit.
  • Sirtfood diéta: A Sirtfood Diéta középpontjában a szervezetben aktív szirtuinok állnak.
  • Tojás diéta: Ez egy alacsony kalóriatartalmú, alacsony szénhidrát- és magas fehérjetartalmú terv.

Hasonló cikkek

Tájékoztató

Az oldalon található információk nem minősülnek orvosi tanácsnak!

 

A weboldalt a Web Klikk Média csapata üzemelteti, aki jutalékot kaphat, ha az egyes hivatkozásokon keresztül történik a kiválasztott termék megvásárlása, az ajánlott bolt linkjére kattintva.

 

A partnerprogram keretében történő vásárlás során a jutalék a kereskedő bevételéből vonódik le, ezáltal nem emelkedik a termék végső ára.

Kövess minket!

© 2024, Gold Center – Arany középút az egészséghez